2012-04-23
Kerstin Skoglund Fredriksson är sjuksköterska på akutmottagningen i Varberg och mer än nöjd med Strykers akut- och transportvagnar: "Vagnarna skonar våra ryggar och axlar."
.
För ungefär tjugo år sedan började akutmottagningen på Varbergs sjukhus sondera marknaden gällande akut- och transportvagnar. Anledningen var att de befintliga vagnarna upplevdes som svårarbetade och trögstyrda vilket resulterade i att personalen fick ont i nacke och axlar. Efter att ha fått ett antal olika vagnar visade för sig fastnade man för Stryker.
– Det som fångade oss var att vagnarna var lättstyrda och lättarbetade tack vare det femte hjulet. Dessutom gillade vi att grindarna i nedfällt läge ”försvann” under liggytan och inte innebar någon klämrisk. Att vagnarna därutöver erbjöd en god patientkomfort upplevde vi som väldigt positivt och detta är alla saker som vi än idag uppskattar och drar nytta av – varje arbetspass, berättar Kerstin Skoglund Fredriksson.
Varbergs sjukhus har cirka 250 vårdplatser och sjukhuset hanterar därutöver alla typer av akutpatienter. Under 2011 tog akutmottagningen emot drygt 30 000 besökare. Detta ställer höga krav på valet av utrustning och akutvagnarna rullar många kilometer varje vecka.
– Sjukhuset är till ytan mycket stort men samtidigt är utrymmena också begränsade. Därför är det extra viktigt att vagnarna är lätta att manövrera runt hörn och i trånga passager. Det skonar våra ryggar och axlar och bidrar till en god arbetsmiljö som inte hade varit möjlig annars, berättar Kerstin och fortsätter:
– Jag gillar också att de så enkelt kan kundanpassas och byggas utifrån kundspecifika behov. Till exempel kan vi välja på broms och styrhjulspedal på två eller fyra sidor, vilken typ av madrass vi vill ha och bland extrautrustning som syrgashållare, droppstativ, defibrillatorbricka helt utifrån önskemål och behov.
Sedan 90-talet har de gamla vagnarna successivt bytts ut och idag finns det totalt 37 stycken Stryker-vagnar på avdelningen. Nyligen införskaffades ett antal av den nya Stryker-vagnen Prime men också de först införskaffade vagnarna, som nu är nästan tjugo år gamla, används fortfarande.
– De är mycket stabila och välbyggda och rullar fortfarande utan några större problem. Det enda vi egentligen bytt ut under dessa år är några madrasser och det är ju förbrukningsvara, menar Kerstin och fortsätter:
– Strykervagnarna är ju lite dyrare än en del andra produkter på marknaden men ser man till kvalitet och livslängd och inte minst arbetsmiljön för oss i personalen så är Stryker säkerligen den mest kostnadseffektiva lösningen.